Longines - L5.184.9.73.2
L5.184.9.73.2 Les Ravissantes de Longines Gold
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Les Grandes Classiques |
| Reference: | L5.184.9.73.2 (aka: L51849732) |
| Name: | L5.184.9.73.2 Les Ravissantes de Longines Gold |
| Limited: | No |
| Case Material: | Pink Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Tonneau |
| Case Diameter: | 20.00 mm |
| Case Lug Width: | 9.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Breguet |
Description
Les Ravissantes de Longines is an elegant ladies watch in the spirit of cocktail watches of days gone by. The present model has an tonneau-shaped case (20*22 mm) set with 32 diamonds. It is powered by the quartz caliber L963.