Longines - L4.360.4.72.2
L4.360.4.72.2 Lyre 25 Stainless Steel / Silver
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Lyre |
| Reference: | L4.360.4.72.2 (aka: L43604722) |
| Name: | L4.360.4.72.2 Lyre 25 Stainless Steel / Silver |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 25.00 mm |
| Case Lug Width: | 13.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Longines Lyre reference L4.360.4.72.2 has a stainless steel case of 25.00mm. It is powered by a self-winding movement with central seconds and date, either the L592 or L595 depending on the year of production. The dial is Silver.