Longines - L4.361.2.32.7
L4.361.2.32.7 Lyre 30 Automatic PVD Gold / Champagne / Bracelet
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Lyre |
| Reference: | L4.361.2.32.7 (aka: L43612327) |
| Name: | L4.361.2.32.7 Lyre 30 Automatic PVD Gold / Champagne / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 30.00 mm |
| Case Lug Width: | 15.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Champagne |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Longines Lyre reference L4.361.2.32.7 has a stainless steel case of 30.00mm with yellow gold PVD coating. It is powered by a self-winding movement with central seconds and date (caliber L888.5). The dial is Champagne.