Longines - L4.760.4.12.6
L4.760.4.12.6 Lyre 35 Automatic Stainless Steel
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Lyre |
| Reference: | L4.760.4.12.6 (aka: L47604126) |
| Name: | L4.760.4.12.6 Lyre 35 Automatic Stainless Steel |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 35.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Longines Lyre is an elegant wristwatch with a timeless, classic design. Available in a wide range of variations, the present model has a stainless steel case of 35mm. This watch is powered by the automatic caliber L619.