Longines - L4.859.2.12.8
L4.859.2.12.8 Lyre Quartz 38.5mm PVD Gold / White / Bracelet
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Lyre |
| Reference: | L4.859.2.12.8 (aka: L48592128) |
| Name: | L4.859.2.12.8 Lyre Quartz 38.5mm PVD Gold / White / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Losange |
Description
The Longines Lyre is a classical wristwatch whose signature trait are its short & gently curving lugs. Available in a great number of variations, the present reference L4.859.2.12.8 is powered by a quartz movement. Both case and bracelet have a gold pvd coating.