Longines - L4.961.4.72.6
L4.961.4.72.6 Lyre 40 Automatic Stainless Steel / Silver / Bracelet
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Lyre |
| Reference: | L4.961.4.72.6 (aka: L49614726) |
| Name: | L4.961.4.72.6 Lyre 40 Automatic Stainless Steel / Silver / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Longines Lyre reference L4.961.4.72.6 has a stainless steel case of 40.00mm. It is powered by a self-winding movement with central seconds and date (caliber L888.5). The dial is Silver.