Longines - L2.128.5.99.7
L2.128.5.99.7 Master Collection Date 25.5 Stainless Steel - Pink Gold / Bronze / Bracelet
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Master Collection |
| Reference: | L2.128.5.99.7 (aka: L21285997) |
| Name: | L2.128.5.99.7 Master Collection Date 25.5 Stainless Steel - Pink Gold / Bronze / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 25.50 mm |
| Case Lug Width: | 13.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Bronze |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Longines Master Collection Date 25.5 is a smaller version of Longines' popular Master Collection Date. Its case measures 25.5mm across and housing the automatic cal. 595/592. Reference L2.128.5.99.7 has partially gold-capped case and bracelet, plus a bronze dial with diamond markers.