Longines - L2.257.4.78.6
L2.257.4.78.6 Master Collection Date 29 Stainless Steel
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Master Collection |
| Reference: | L2.257.4.78.6 (aka: L22574786) |
| Name: | L2.257.4.78.6 Master Collection Date 29 Stainless Steel |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 29.00 mm |
| Case Lug Width: | 15.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Longines Master Collection Date 29 is a small ladies watch that replicates the look of its bigger brothers - the timeless and classic look that we have come to know of the Master Collection. It is powered by the automatic caliber L595.