Longines - L2.257.4.97.0
L2.257.4.97.0 Master Collection Date 29 Stainless Steel / Blue - Diamond
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Master Collection |
| Reference: | L2.257.4.97.0 (aka: L22574970) |
| Name: | L2.257.4.97.0 Master Collection Date 29 Stainless Steel / Blue - Diamond |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 29.00 mm |
| Case Lug Width: | 15.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Longines Master Collection L2.257.4.97.0 has a stainless steel case of 29.00mm, and a Blue dial. This watch is powered by caliber L592.2, a self-winding movement with central seconds and date.