Longines - L2.257.5.11.7
L2.257.5.11.7 Master Collection 29 Two Tone / White Roman
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Master Collection |
| Reference: | L2.257.5.11.7 (aka: L22575117) |
| Name: | L2.257.5.11.7 Master Collection 29 Two Tone / White Roman |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 29.00 mm |
| Case Lug Width: | 15.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Longines Master Collection Date 29 is a smaller version of Longines' popular Master Collection Date. Its case measures 25.5mm across and housing the automatic cal. 595/592. Reference L2.257.5.11.7 is done in two tone with the gold parts being gold-capped stainless steel. The white dial has Roman numerals markers.