Longines - L2.257.5.59.7
L2.257.5.59.7 Master Collection 29 Two Tone Rose / Black
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Master Collection |
| Reference: | L2.257.5.59.7 (aka: L22575597) |
| Name: | L2.257.5.59.7 Master Collection 29 Two Tone Rose / Black |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 29.00 mm |
| Case Lug Width: | 15.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Longines Master Collection Date 29 is a classical wristwatch with a round case and automatic movement from Longines' popular Master Collection. Available in a number of versions, the present reference L2.257.5.59.7 has a partially (rose) gold capped case and matching bracelet. The black dial is set with a total of 12 diamonds.