Longines - L2.409.4.78.6
L2.409.4.78.6 Master Collection 34 Moonphase Stainless Steel / Silver / Bracelet
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Master Collection |
| Reference: | L2.409.4.78.6 (aka: L24094786) |
| Name: | L2.409.4.78.6 Master Collection 34 Moonphase Stainless Steel / Silver / Bracelet |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 34.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Longines Master Collection 34 Moonphase reference L2.409.4.78.6 was introduced in 2021. This watch features a 34.00mm Stainless Steel case, which houses the self-winding caliber L899.2 with indicators for the date and moon phase. The dial is Silver.