Longines - L2.518.4.77.6
L2.518.4.77.6 Master Collection Date 36 Stainless Steel Diamond
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Master Collection |
| Reference: | L2.518.4.77.6 (aka: L25184776) |
| Name: | L2.518.4.77.6 Master Collection Date 36 Stainless Steel Diamond |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Beige |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Longines Master Collection Date 36 is a mid-size watch that replicates the look of its bigger brothers - the timeless and classic look that we have come to know of the Master Collection. It is powered by the automatic caliber L619.