Longines - L2.622.4.71.1
L2.622.4.71.1 Avigation Chronograph Stainelss Steel / Silver / Bracelet
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Master Collection |
| Reference: | L2.622.4.71.1 (aka: L26224711) |
| Name: | L2.622.4.71.1 Avigation Chronograph Stainelss Steel / Silver / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Longines Avigation ref. L2.622.4.71.1 has a stainless steel case of 40mm, which houses the self-winding caliber L650. It features a silver dial with Roman numerals.