Longines - L2.628.4.97.6
L2.628.4.97.6 Master Collection Date 38.5 Stainless Steel / Blue - Diamond / Bracelet
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Master Collection |
| Reference: | L2.628.4.97.6 (aka: L26284976) |
| Name: | L2.628.4.97.6 Master Collection Date 38.5 Stainless Steel / Blue - Diamond / Bracelet |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Longines Master Collection L2.628.4.97.6 has a stainless steel case of 38.50]mm, paired with a Blue dial. This watch is powered by caliber L888.5.