Longines - L2.628.5.32.7
L2.628.5.32.7 Master Collection Date 38.5 Two Tone Stick
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Master Collection |
| Reference: | L2.628.5.32.7 (aka: L26285327) |
| Name: | L2.628.5.32.7 Master Collection Date 38.5 Two Tone Stick |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Champagne |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Longines Master Collection Date features a case of 38.5mm housing its caliber L619, a tried and tested Longines movement based on the ETA 619.