Longines - L2.628.5.79.7
L2.628.5.79.7 Master Collection Date 38.5
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Master Collection |
| Reference: | L2.628.5.79.7 (aka: L26285797) |
| Name: | L2.628.5.79.7 Master Collection Date 38.5 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Longines Master Collection Date 38.5 is a classical wristwatch with a round case and automatic movement from Longines' popular Master Collection. Available in a number of versions, the present reference L2.628.5.79.7 has both case and bracelet featuring a rose gold cap on parts. Note that later production examples might be powered by caliber L888.