Longines - L2.628.5.99.7
L2.628.5.99.7 Master Collection Date 38.5 Two Tone Rose / Bronze
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Master Collection |
| Reference: | L2.628.5.99.7 (aka: L26285997) |
| Name: | L2.628.5.99.7 Master Collection Date 38.5 Two Tone Rose / Bronze |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Bronze |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Longines Master Collection Date 38.5 is a classical wristwatch with a round case and automatic movement from Longines' popular Master Collection. Available in a number of versions, the present reference L2.628.5.99.7 has rose gold capping on both parts of its case as well as the bracelet. Note that later production examples might be powered by caliber L888.