Longines - L2.631.4.70.3
L2.631.4.70.3 Master Collection Worldtime Silver
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Master Collection |
| Reference: | L2.631.4.70.3 (aka: L26314703) |
| Name: | L2.631.4.70.3 Master Collection Worldtime Silver |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
|---|---|
| Dial Hands: | Feuille |
Description
This watch is an accurate, reliable timekeeper, intended for every-day use, incorporating the L635 self-winding movement. This watch is designed to display hours, minutes, seconds and the date, as well the time in the 24 time zones of the world. This watch was manufactured according to the Longines registered patend No 02266/92-3. Ref. L2.631.4.70.3 has a silver dial and an alligator strap.