Longines - L2.631.8.70.3
L2.631.8.70.3 Master Collection Worldtime Pink Gold
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Master Collection |
| Reference: | L2.631.8.70.3 (aka: L26318703) |
| Name: | L2.631.8.70.3 Master Collection Worldtime Pink Gold |
| Limited: | No |
| Case Material: | Pink Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
This watch is an accurate, reliable timekeeper, intended for every-day use, incorporating the L635 self-winding movement. This watch is designed to display hours, minutes, seconds and the date, as well the time in the 24 time zones of the world. This watch was manufactured according to the Longines registered patend No 02266/92-3. Ref. L2.631.8.70.3 features a pink gold case.