Longines - L2.640.4.51.5
L2.640.4.51.5 Master Collection Small Seconds
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Master Collection |
| Reference: | L2.640.4.51.5 (aka: L26404515) |
| Name: | L2.640.4.51.5 Master Collection Small Seconds |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 47.50 mm |
| Case Lug Width: | 25.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Master Collection Small Seconds pairs a traditional look with an oversized case - at 47.5mm, it is not for the faint of wrist. Powering this watch is caliber L512, a hand-wound movement with small seconds.