Longines - L2.640.4.78.5
L2.640.4.78.5 Master Collection Small Seconds XL
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Master Collection |
| Reference: | L2.640.4.78.5 (aka: L26404785) |
| Name: | L2.640.4.78.5 Master Collection Small Seconds XL |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 47.50 mm |
| Case Lug Width: | 25.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Beige |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Master Collection Small Seconds pairs a traditional look with an oversized case - at 47.5mm, it is not for the faint of wrist. Powering this watch is caliber L512, a hand-wound movement with small seconds. Ref. L2.640.4.78.5 has an XL leather strap.