Longines - L2.665.4.51.5
L2.665.4.51.5 Master Collection Date 42
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Master Collection |
| Reference: | L2.665.4.51.5 (aka: L26654515) |
| Name: | L2.665.4.51.5 Master Collection Date 42 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Master Collection Date with ref. number starting with L2.665 has a stainless steel case of 42mm. It is powered by caliber L691, Longines' version of the ETA Valgranges A07.111