Longines - L2.673.4.51.7
L2.673.4.51.7 Master Collection 40 Chronograph Calendar Stainless Steel / Black / Strap
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Master Collection |
| Reference: | L2.673.4.51.7 (aka: L26734517) |
| Name: | L2.673.4.51.7 Master Collection 40 Chronograph Calendar Stainless Steel / Black / Strap |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Guilloche |
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Longines Master Collection has a stainless steel case with a diameter of 40.00 paired with a Black dial. It is listed here as being powered by caliber L687.2, though depending on the year of production it can be either a L678 or L687(in various executions).