Longines - L2.673.8.78.6
L2.673.8.78.6 Master Collection 40 Chronograph Calendar Pink Gold / Silver / Bracelet
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Master Collection |
| Reference: | L2.673.8.78.6 (aka: L26738786) |
| Name: | L2.673.8.78.6 Master Collection 40 Chronograph Calendar Pink Gold / Silver / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Pink Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Guilloche |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
This chronograph is a precise and reliable timepiece for daily use. It is fitted with the Longines L678 self-winding movement. When used as a watch, this chronograph shows the hours, minutes, seconds, day, month, date and phases of the Moon. In its chronograph function, this model can time events lasting up to 12 hours; the results are displayed to within 1/5th of a second.