Longines - L2.676.4.78.6
L2.676.4.78.6 Master Collection Big Date Small Seconds
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Master Collection |
| Reference: | L2.676.4.78.6 (aka: L26764786) |
| Name: | L2.676.4.78.6 Master Collection Big Date Small Seconds |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Beige |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Master Collection Big Date Small seconds has a stainless steel case of 40mm. Powered by caliber L601, there is a double digit date display at 12:00 and a small seconds subdial at 6:00.