Longines - L2.689.4.78.5
L2.689.4.78.5 Master Collection Date 47.5
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Master Collection |
| Reference: | L2.689.4.78.5 (aka: L26894785) |
| Name: | L2.689.4.78.5 Master Collection Date 47.5 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 47.50 mm |
| Case Lug Width: | 25.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Beige |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Master Collection Date comes in a number of sizes, but none larger than the present model: it's case of 47.5mm is an impressive sight. This watch is powered by caliber L691, which is visible through the sapphire crystal caseback.