Longines - L2.693.4.79.0
L2.693.4.79.0 Master Collection Chronograph 44 Stainless Steel / Chile
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Master Collection |
| Reference: | L2.693.4.79.0 (aka: L26934790) |
| Name: | L2.693.4.79.0 Master Collection Chronograph 44 Stainless Steel / Chile |
| Limited: | Yes, 50 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Guilloche |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Longines Master Collection L2.693.4.79.0 is a limited edition of 50 pieces created for the Chilean market.