Longines - L2.739.4.51.6
L2.739.4.51.6 Master Collection 44 Retrograde Moonphase Stainless Steel / Black-Roman / Bracelet
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Master Collection |
| Reference: | L2.739.4.51.6 (aka: L27394516) |
| Name: | L2.739.4.51.6 Master Collection 44 Retrograde Moonphase Stainless Steel / Black-Roman / Bracelet |
| Produced: | 2011 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Guilloche |
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
Longines has succeeded for the first time in bringing together the day, the night and the phases of the moon in a symphony of retrograde hands with a new timepiece that is named The Longines Master Collection Retrograde Moon Phases. The Longines Master Collection Retrograde is a combination of the brand’s technical heritage and its unmistaken aesthetical quality. It is a line that uses a calibre that was specially developed for Longines. With its various retrograde functions this line has rapidly become the figurehead of The Longines Master Collection, which is a tribute to the brand’s long watchmaking tradition. The exclusive movement has now been set in a case whose lines are even more refined and elegant.