Longines - L2.740.4.73.3
L2.740.4.73.3 Master Collection 44 Chronograph Stainless Steel / Silver-Arabic / Alligator / 100th anniversary of the Republic of Portugal
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Master Collection |
| Reference: | L2.740.4.73.3 (aka: L27404733) |
| Name: | L2.740.4.73.3 Master Collection 44 Chronograph Stainless Steel / Silver-Arabic / Alligator / 100th anniversary of the Republic of Portugal |
| Produced: | 2010 |
| Limited: | Yes, 100 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
To commemorate de 100th anniversary of the Republic of Portugal two limited and numbered editions of 100 pieces each, one in stainless steel and one in 18K rose gold, have been created. The exclusive chronograph models featuring a second time zone are equipped with an automatic self-winding caliber (L686). The symbol of the Republic is embossed on the back of the cases with the mention: Centenario da República Portugesa. The watch comes with 18 silver or gold plated medals bearing the bust of the 18 presidents of the Portuguese Republic on one side and the respective number of the timepiece on the other side.