Longines - L2.755.4.77.6
L2.755.4.77.6 Master Collection 38.5 Day Date Stainless Steel / Silver-Diamond / Bracelet
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Master Collection |
| Reference: | L2.755.4.77.6 (aka: L27554776) |
| Name: | L2.755.4.77.6 Master Collection 38.5 Day Date Stainless Steel / Silver-Diamond / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
Fitted with Longines caliber L636, the Master Collection Day-Date displays both day and date through a window at 3 o'clock. It is available in a number of variations; ref. L2.755.4.77.6 features a silver dial with diamond-set markers and a stainless steel bracelet.