Longines - L2.755.5.99.7
L2.755.5.99.7 Master Collection 38.5 Day Date Stainless Steel / Pink Gold / Pink-Diamond / Bracelet
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Master Collection |
| Reference: | L2.755.5.99.7 (aka: L27555997) |
| Name: | L2.755.5.99.7 Master Collection 38.5 Day Date Stainless Steel / Pink Gold / Pink-Diamond / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Pink |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Longines Master Collection L2.755.5.99.7 has a stainless steel case with a pink gold-capped bezel. It is fitted with a matching bracelet. The pink dial has diamond-set hour markers.