Longines - L2.759.4.69.2
L2.759.4.69.2 Master Collection 42 Chronograph Comemorativa 500 Anos Circunavegação
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Master Collection |
| Reference: | L2.759.4.69.2 (aka: L27594692) |
| Name: | L2.759.4.69.2 Master Collection 42 Chronograph Comemorativa 500 Anos Circunavegação |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | Yes, 100 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Beige |
|---|---|
| Dial Finish: | Guilloche |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Longines Master Collection 'Comemorativa 500 Anos Circunavegação' is a limited edition of 100 pieces for the Portuguese market, created in honor of the 500th anniversary of the circumnavigation of Fernão de Magalhães.