Longines - L2.759.4.78.5
L2.759.4.78.5 Master Collection 42 Chronograph Stainless Steel / Silver-Arabic / Alligator XL
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Master Collection |
| Reference: | L2.759.4.78.5 (aka: L27594785) |
| Name: | L2.759.4.78.5 Master Collection 42 Chronograph Stainless Steel / Silver-Arabic / Alligator XL |
| Produced: | 2011 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Guilloche |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
Introduced in 2011, the Longines Master Collection 42 Chronograph L2.759.4.XX.X was among the first Master Collection watches to be fitted with a column wheel-operated chronograph movement. It is available in a number of configurations.