Longines - L2.759.4.92.0
L2.759.4.92.0 Master Collection 42 Chronograph Stainless Steel / Blue / Bracelet
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Master Collection |
| Reference: | L2.759.4.92.0 (aka: L27594920) |
| Name: | L2.759.4.92.0 Master Collection 42 Chronograph Stainless Steel / Blue / Bracelet |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Longines Master Collection Chronograph reference L2.759.4.92.0 has a stainless steel case of 42.00mm. This watch is powered by the self-winding caliber L688.5 with chronograph and date, which can be admired through the see-through case back. The dial is Blue.