Longines - L2.773.4.51.6
L2.773.4.51.6 Master Collection 42 Chronograph Calendar Stainless Steel / Black-Roman / Bracelet
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Master Collection |
| Reference: | L2.773.4.51.6 (aka: L27734516) |
| Name: | L2.773.4.51.6 Master Collection 42 Chronograph Calendar Stainless Steel / Black-Roman / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Guilloche |
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Longines Master Collection 42 Chronograph Calendar has a case of 42mm, which houses a self-winding movement with full calendar, moon phase indicator, and chronograph. Reference L2.773.4.51.6 has a case of 42.00mm and a Black dial. Pictured here with caliber L687.2, though it can be powered by either the L687 or L678 depending on the year of production.