Longines - L2.773.4.61.6
L2.773.4.61.6 Master Collection 42 Chronograph Calendar Stainless Steel / Anthracite / Bracelet
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Master Collection |
| Reference: | L2.773.4.61.6 (aka: L27734616) |
| Name: | L2.773.4.61.6 Master Collection 42 Chronograph Calendar Stainless Steel / Anthracite / Bracelet |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Longines Master Collection L2.773.4.61.6 was added to the collection in 2023. The Stainless Steel case measures 42.00mm across. The Grey dial displays various functions, courtesy of the self-winding caliber L678.2 that lies within.