Longines - L2.793.4.73.2
L2.793.4.73.2 Master Collection 40 Date Stainless Steel / 190 Years
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Master Collection |
| Reference: | L2.793.4.73.2 (aka: L27934732) |
| Name: | L2.793.4.73.2 Master Collection 40 Date Stainless Steel / 190 Years |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Longines Master Collection L2.793.4.73.2, new for 2022 in celebration of Longines' 190th anniversary, has a 40.00mm Stainless Steel case and a Grey dial with engraved Arabic numerals This watch is powered by caliber L888.5 ND, a self-winding movement with silicon balance spring.