Longines - L2.793.4.78.6
L2.793.4.78.6 Master Collection 40 Date Stainless Steel / Silver-Arabic / Bracelet
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Master Collection |
| Reference: | L2.793.4.78.6 (aka: L27934786) |
| Name: | L2.793.4.78.6 Master Collection 40 Date Stainless Steel / Silver-Arabic / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Longines Master Collection Date 40 is a classical wristwatch with a round case and automatic movement from Longines' popular Master Collection. Available in a number of versions, the present reference L2.793.4.78.6 has a Silver dial. It is listed here with caliber L888.3, though depending on the year of production it can be powered by either the L619 or the L888 (-2 since 2017, -3 since 2019).