Longines - L2.793.4.96.6
L2.793.4.96.6 Master Collection 40 Date Stainless Steel / Silver-Roman / Alligator / DFS
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Master Collection |
| Reference: | L2.793.4.96.6 (aka: L27934966) |
| Name: | L2.793.4.96.6 Master Collection 40 Date Stainless Steel / Silver-Roman / Alligator / DFS |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Pink Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Longines Master Collection L27934966 is a special edition created for DFS Group, one of the world’s leading luxury travel retailers.