Longines - L2.793.4.99.2
L2.793.4.99.2 Master Collection 40 Date Stainless Steel / Bucherer Blue
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Master Collection |
| Reference: | L2.793.4.99.2 (aka: L27934992) |
| Name: | L2.793.4.99.2 Master Collection 40 Date Stainless Steel / Bucherer Blue |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Longines Master Collection Date 40 L2.793.4.99.2 was introduced in 2018 as part of the Bucherer Blue series of watches by Bucherer jewelers. It features a grey dial with a geometric pattern in its center and alternating Arabic numerals and stick markers.