Longines - L2.793.5.97.7
L2.793.5.97.7 Master Collection 40 Date Stainless Steel - Yellow Gold / Silver / Bracelet
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Master Collection |
| Reference: | L2.793.5.97.7 (aka: L27935977) |
| Name: | L2.793.5.97.7 Master Collection 40 Date Stainless Steel - Yellow Gold / Silver / Bracelet |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Longines Master Collection L2.793.5.97.7 has a stainless steel case with yellow gold bezel & crown. The Silver dial has diamond-set hour markers. This watch is powered by caliber L888.5, a self-winding movement with 3-day power reserve and central seconds.