Longines - L2.843.4.63.2
L2.843.4.63.2 Master Collection 38.5 Small Seconds Steel / Anthracite
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Master Collection |
| Reference: | L2.843.4.63.2 (aka: L28434632) |
| Name: | L2.843.4.63.2 Master Collection 38.5 Small Seconds Steel / Anthracite |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Longines Master Collection L2.843.4.63.2, new for 2023 takes after the Master Collection models released in celebration of Longines' 190th anniversary in 2022, with a dial featuring engraved Arabic numerals. For this new model, the Stainless Steel case measures 38.50mm across, whilst inside is now is a caliber L893.5, a self-winding movement with small seconds at 6:00.