Longines - L2.844.6.71.2
L2.844.6.71.2 Master Collection 40 GMT Yellow Gold / Silver
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Master Collection |
| Reference: | L2.844.6.71.2 (aka: L28446712) |
| Name: | L2.844.6.71.2 Master Collection 40 GMT Yellow Gold / Silver |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Longines Master Collection L2.844.6.71.2 of 2023 has a Yellow Gold case of 40.00mm and a Silver dial with applied Roman numerals. This watch is powered by caliber L844.4, a self-winding movement with second time zone.