Longines - L2.859.4.51.8
L2.859.4.51.8 Master Collection 44 Chronograph Stainless Steel / Black-Roman / Alligator XL
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Master Collection |
| Reference: | L2.859.4.51.8 (aka: L28594518) |
| Name: | L2.859.4.51.8 Master Collection 44 Chronograph Stainless Steel / Black-Roman / Alligator XL |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
This Longines Master Collection Chronograph has a stainless steel round case in 44mm. The watch has a black dial with Roman numerals and a date window at 4'o'clock. This model is powered by the self-winding caliber L688, which can be viewed through the sapphire crystal case back.