Longines - L2.859.4.78.6
L2.859.4.78.6 Master Collection 44 Chronograph Stainless Steel / Silver-Arabic / Bracelet
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Master Collection |
| Reference: | L2.859.4.78.6 (aka: L28594786) |
| Name: | L2.859.4.78.6 Master Collection 44 Chronograph Stainless Steel / Silver-Arabic / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 44.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
This chronograph is an accurate and reliable timepiece for daily use. It is fitted with a Longines L688 automatic movement. As a watch, the chronograph shows the hours, minutes, seconds and the date. Using the chronograph, you can time events lasting up to 12 hours to the nearest fifth of a second.