Longines - L2.893.4.92.2
L2.893.4.92.2 Master Collection 42 Date Stainless Steel / Blue / Alligator XL
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Master Collection |
| Reference: | L2.893.4.92.2 (aka: L28934922) |
| Name: | L2.893.4.92.2 Master Collection 42 Date Stainless Steel / Blue / Alligator XL |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Longines Master Collection Date 42 is a classical wristwatch with a round case and automatic movement from Longines' popular Master Collection. Available in a number of versions, the present reference L2.893.4.92.2 has a Blue dial. It is listed here with caliber L888.3, though depending on the year of production it can be powered by different versions of the L888.