Longines - L2.893.4.97.0
L2.893.4.97.0 Master Collection 42 Date Stainless Steel / Blue - Diamond
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Master Collection |
| Reference: | L2.893.4.97.0 (aka: L28934970) |
| Name: | L2.893.4.97.0 Master Collection 42 Date Stainless Steel / Blue - Diamond |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Longines Master Collection Date 42 is a classical wristwatch with a round case and automatic movement from Longines' popular Master Collection. Available in a number of versions, the present reference L2.893.4.97.0 has a Blue dial. It is powered by caliber L888.2.