Longines - L2.893.4.97.6
L2.893.4.97.6 Master Collection 42 Date Stainless Steel / Blue - Diamond / Bracelet
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Master Collection |
| Reference: | L2.893.4.97.6 (aka: L28934976) |
| Name: | L2.893.4.97.6 Master Collection 42 Date Stainless Steel / Blue - Diamond / Bracelet |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Longines Master Collection Date 42 reference L2.893.4.97.6 has a Stainless Steel case of 42.00mm, which houses the self-winding caliber L888.2. The dial is Blue.