Longines - L2.893.5.37.7
L2.893.5.37.7 Master Collection 42 Date Stainless Steel / Yellow Gold / Champagne-Diamond / Bracelet
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Master Collection |
| Reference: | L2.893.5.37.7 (aka: L28935377) |
| Name: | L2.893.5.37.7 Master Collection 42 Date Stainless Steel / Yellow Gold / Champagne-Diamond / Bracelet |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Champagne |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Longines Master Collection Date 42 is a classical wristwatch with a round case and automatic movement from Longines' popular Master Collection. Available in a number of versions, the present reference L2.893.5.37.7 has a Champagne dial and partially gold-capped case. It is powered by caliber L888.5.